کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت 

اصطلاحات کوچینگ آن‌قدرها رواج پیدا نکرده اما بعید نیست که اصطلاح «کوچ سلامتی یا تندرستی» به گوش شما رسیده باشد. با این‌حال حتی شما هم دقیقا نمی‌دانید که یک کوچ سلامت کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

ما این روزها با افراد زیادی در جاهای مختلف آشنا می‌شویم که تا حدودی نقش‌ متعارف کوچ‌ سلامتی و تندرستی را به عهده می‌گیرند. ما با این افراد در ورزشگاه‌ها، سوناها و استخرها یا عطاری‌ها آشنا می‌شویم. این افراد در تلاشند تا جای خالی فعالیت‌هایی را پر کنند که عرف رایج عموما آن را بر عهده پزشکان و متخصصان تغذیه قرار می‌دهد.

یکی از معتبرترین دانشکده های علوم تغذیه آمریکا یعنیThe Institute for Integrative Nutrition کوچ سلامتی را این گونه تعریف می‌کند:

یک شخص معتبر، حمایت‌گر و منتور در زمینه سلامتی که افراد را به سمت انتخاب‌های مثبت سلامتی ترغیب می‌کند.

کوچ‌های سلامتی مراجعان را آموزش می‌دهند و حمایت می‌کنند تا به اهداف سلامتی خود از طریق تنظیم سبک‌زندگی و رفتاری دست یابند. ساده و خلاصه آنکه کوچ‌های سلامتی ممکن است در طیف وسیعی از تحصیلات از جمله علوم تغذیه، مشاوره، زیست فردی و مانند آن آموزش دیده باشند اما علاوه بر آن حتما دوره‌هایی در زمینه کوچینگ را هم گذرانده‌اند.

انواع و اقسام گوناگونی از کلاس‌ها برای گذراندن یک دوره کوچینگ وجود دارد که به شما نشان می‌دهد چه چیزی شما را راکد و چه چیز یا چیزهایی شما را به حرکت و موفقیت وامی‌دارد.

کوچ سلامتی چه کاری انجام می‌دهد؟

کوچ‌های سلامتی نه فقط بر میزان خوراک و تحرک که بر سبک زندگی افراد نیز تمرکز و سعی می‌کنند نتایجی در این زمینه‌ها برای مراجعان به وجود آورند. چندبار تاکنون این دستورالعمل را در زندگی خود شنیده‌اید: «فلان خوراک را بخور و بهمان را نه» و برای مدت کوتاهی به این توصیه‌ها عمل کرده‌‌اید اما زمان زیادی نمی‌گذرد که دیگر اثری از این روش در زندگی خود مشاهده نمی‌کنید. دوستی برای مدتی از یک رژیم خاص استفاده کرد و نتایجی را به دست آورد اما وقتی شما تلاش می‌کنید تا به این نتایج دست یابید همه چیز برای شما برعکس می‌شود.

اینجا همان‌جایی است که کوچ‌ سلامتی می‌تواند موثر عمل کند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا نتایج خود را با کوچک‌ترین تغییرات،  اندک اندک و تا جای ممکن با آسایش خیال به دست آورید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا فردیت زیستی (bio-individuality) خود را به رسمیت بشناسید و آن را کشف کنید. این همان فوت کوزه‌گری‌ای است که کار کوچ‌ها را از کار سایرین متمایز می‌کند.

چه هدف شما کاهش وزن، افزایش انرژی یا صرفا سالم‌تر شدن بدنتان باشد، کوچ‌های سلامتی زمان می‌‌گذارند و به دغدغه‌های شما گوش می‌دهند تا به شما کمک کنند کشف کنید که کجاها و چرا در حال تقلا هستید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا راه خود را از میان هزاران دستورالعمل تغذیه‌ای و بهداشتی پیدا کنید و چیزهایی را بیابید که واقعا برای شما و بدن شما مفید هستند.

کوچ سلامتی چه کاری انجام نمی‌دهد؟

اینجا از اهمیت خاصی برخوردار است بدانیم که کوچ سلامتی چه کارهایی انجام نمی‌دهد. کوچ سلامتی پزشک نیست و در نتیجه آن، تشخیص، درمان و تجویزهای پزشکی را برای مراجعانش انجام نمی‌دهد. مهم است بدانید که کوچ شما مدارک خود را از چه موسساتی به دست آورده است و آیا این مدارک معتبر هستند یا خیر.

کوچ‌های سلامتی در ضمن افسر یا نگهبان شما نیستند تا دستورات را بر سر شما فریاد بزنند یا زمانی که به اهداف تعیین شده دست پیدا نکرده‌اید، شما را سرزنش کنند. ما همگی می‌دانیم که زندگی مسیر خود را دارد و کوچ‌ها مهم‌ترین کاری که می‌کنند حمایت همه جانبه از شما برای رسیدن به سلامتی مطلوب است.

این روزها کوچ‌های سلامتی در خط مقدم انقلاب سلامت و بهداشتی قرار دارند. در زمانه‌ای که یک نفر از هر پنج نفر در اثر سبک‌زندگی نامناسب جان خود را از دست می‌دهند و در همین زمان دیابت و چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بهداشتی در سراسر جهان به شمار می‌رود، کوچ‌های سلامتی به انسان‌ها کمک می‌کنند تا نیاز خود برای یافتن راه‌حل مناسب سلامتی خود را از میان انبوه اطلاعات به چنگ بیاورند

 

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.