کوچینگ چیست؟

کوچینگ روندی است جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی حرفه ای، اجتماعی و حتی عاطفی،  به این معنی که در بسیاری از زمینه‌های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می‌توان از کوچینگ کمک گرفت.

کوچینگ همراهی و مشارکت همسو و هم جهت بین دو شخصیت بنام های کوچ و مراجع و یا گروهی از مراجعان است که در راستای اهداف مراجع شکل می گیرد و هدایت می شود. تمرکز کوچینگ به جای گذشته بر حال و آینده (نزدیک) فرد است بطوریکه به کنکاش و رفع مسائل و مشکلات گذشته نمی‌پردازند.

چیزی که در جلسات کوچینگ حائز اهمیت است نقش کوچ و حضورش که با ایجاد حس اعتماد و اطمینان در مراجع با گوش شنوا و پرسشگری و واکاوی زوایای فکری و ذهنی مراجع او را به سمت خلق ایده های ناب و خلاقگانه و به سمت هدف گذاری و کشف ارزشها و پیدا کردن بهترین مسیر موفقیت خودش هدایت می کند. باور کوچینگ بر این است که افراد بهترین مسیر را خودشان می‌توانند تشخیص دهند و غالبا پاسخ مسائل افراد، نزد خود آنها است.

چنانچه مولوی در رباعیات دیوان شمس گفته:

بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست                               در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

از این رو در پروسه کوچینگ انتخاب‌کننده و پیش برنده جلسه خود مراجع است. کوچ، فقط نقش یک تسهیلگر را بازی می‌کند. در حقیقت به نوعی می‌توان گفت که اصطلاحا، کوچینگ به جای اینکه ماهی را در دهان افراد بگذارد، ماهیگیری را، به‌طور غیر مستقیم و به کمک خود مراجع، آموزش می‌دهد خود فرد با کمک کوچ به مناسب ترین و متناسب‌ترین راهکار برای خود می‌رسد.

در کوچینگ، به افراد مستقیما آموزشی داده نمی‌شود، بلکه فرد طی پروسه جلسات کوچینگ، به کمک کوچ، خودش به آگاهی‌هایی درباره خود دست می‌یابد.

کوچینگ فرصتی منحصر به فرد برای تمرکز و حرکت کردن در جهت اهداف شخصی، سازمانی و حرفه ای از طریق کشف ایده ها و گفتگوی صاف و ساده با نوعی شریک فکری منصف و معتمد است.

معانی بسیار زیادی برای کوچینگ وجود دارد زیرا می دانیم تجربه همانند خود ما منحصر به فرد است. به محض اینکه جلسه کوچینگ را برای خود تجربه کردید، ما شما را به چالش میکشیم تا شما به سهم خود تعریف شخصی خودتان از کوچینگ را ارائه دهید.

آنتونی رابینز و بیل گیتس معتقد هستند که همه

یک کوچ برای خود اختیار کنید.

کوچ ها از طریق مدل های گوناگون کوچینگ مورد تایید اعتبار قرار گرفتند، اما عوامل مشترکی در آن مدل ها وجود دارد.

کوچینگ یک سری جلسات محرمانه تک به تک (شخصی) بر پایه اعتماد و اطمینان است که بر دست یابی به هدف مراجع، تمرکز دارد. این هدف میتواند یکی از موارد زیر باشد:

 • هدفگذاری
 • پیداکردن ارزش های زندگی
 • خلق ایده های ناب و خلاقانه
 • پیدا کردن بهترین مسیر موفقیت خود
 • تنظیم کردن دقیق مهارت
 • تسریع کردن یادگیری
 • رفع مشکل
 • بالا بردن قله عملکرد
 • برنامه ریزی راهبردی
 • به وجود آوردن تغییر یا رشدکردن با تغییر
 • مشخص کردن و رسیدن به شفافیت بر اهدافتان
 • کار کردن درباره چیزی که خیلی به آن علاقه مند هستید

 

تعریف کوچینگ از نگاه ICF چیست؟

کوچینگ یا تسهیلگری، همکاری بین کوچ و مراجع در قالب یک فرآیند فکری و خلاقانه است که در طی آن مراجع پتانسیل‌های شخصی و حرفه‌ای خود را به حداکثر خود می‌رساند.

برای اینکه بشه کوچینگ را بهتر درک کرد توصیه میکنم ویدئو جغد و روباه رو حتماً ببینید؛

 

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست